Cechy elastycznych szczotek wygładzających Flex-hone

Cechy elastycznych szczotek wygładzających Flex-hone

Szczotka Flex-Hone służy do wykańczania powierzchniowego o parametrach niemożliwych do osiągnięcia przy pomocy innych systemów. Ten rodzaj obróbki wiąże się z wykańczaniem powierzchniowym, geometrią powierzchni oraz strukturą metalu. W ten sposób uzyskuje się powierzchnię gładką typu “Plateau” bez jakiegokolwiek gratu, zadzioru i zawalcowań metalu. Ponadto szczotka Flex-Hone skrawa i zaokrągla otwory przelotowe w trakcie docierania ścian wewnętrznych obrabianych otworów. W zastosowaniach hydraulicznych lub pneumatycznych, ten sposób obróbki prowadzi do wydłużenia żywotności uszczelek oraz zwiększenia ich szczelności.

Szczotka Flex-Hone to bardzo wytrzymałe i elastyczne narzędzie o miękkim działaniu skrawającym. Każda z kulek ściernych ma swoje własne ramię, dzięki czemu szczotka Flex-Hone się samocentruje i wyrównuje automatycznie względem obrabianego otworu, jak również automatycznie kompensuje stan zużycia. Flex-Hone nadaje się do każdego rodzaju otworu o średnicy od 4 do 914 mm.

     

Przykład obróbki konwencjonalną szlifierką w powiększeniu x 1000. Zadzioryi zawalcowania na powierzchni materiału, które będą odpadały w trakcie użytkowania. Wykończenie z wieloma szczytami. Cecha charakterystyczna dla “szlifowania sztywnego”.

 

Po użyciu Flex-Hone® #180 węglik krzemu, w powiększeniu x 1000. Jednolita struktura skrzyżowana. Przejrzysta, otwarta powierzchnia z usuniętymi zadziorami i zawalcowaniami materiału. Doskonały profil pół-plateau, z małą ilością szczytów i wieloma wgłębieniami zatrzymującymi smar lub film olejowy.

 

Zalety

 • Wykończenie typu “Plateau” w ponad 60%
 • Skrzyżowana struktura powierzchni. Lepsze utrzymanie warstwy smaru.
 • Redukcja wartości Ra Rpk i Rvk
 • Większa powierzchnia styku
 • Mniejsze zużycie oleju
 • Niższy Blow-By
 • Mniejsze tarcie
 • Ulepszona szczelność powierzchni

 

PRZYKŁADY OBRÓBKI

Dobierając prawidłowo materiał ścierny oraz jego uziarnienie spośród wielu dostępnych wariantów, można przeprowadzić:

 • Szlifowanie – Wykończenie precyzyjne – Zmniejszenie chropowatości: jest możliwe zmniejszenie chropowatości i precyzyjne wykończenie uzyskując wartości poniżej Ra 0.06 μm także w przypadku materiałów o twardości powyżej 80Hrc, lub zwiększenie chropowatości zbyt gładkiej powierzchni do wartości około Ra 2 μm, wciąż uzyskując powierzchnię z wykończeniem typu “Plateau” ze skrzyżowaną strukturą. Można ujednolicić wykończenie usuwając ślady po poprzednich obróbkach.
 • Skrawanie: jest możliwe skrawanie lub mikroskrawanie krawędzi na wejściu/wylocie otworów przecinających się i kanałów, ostrych krawędzi rowków lub gniazd o-ring po obróbce typu przewiercanie, toczenie, rozwiercanie, szlifowanie, docieranie, itp.
 • Zaokrąglanie krawędzi : jest możliwe zaokrąglenie ostrych krawędzi pozostałych po obróbce typu rozwiercanie, przewiercanie, toczenie, szlifowanie, itp.
 • Zwiększanie średnicy otworu: jest możliwe jednolite usunięcie warstwy o grubości od kilku mikronów lub setnych aż do 0,1 mm, z rozwiercanego miejsca bez jego zniekształcania, a w niektórych wypadkach można także skorygować istniejące odkształcenia.
 • Czyszczenie, usuwanie osadów: ścieranie, szczotka może służyć także jako narzędzie do czyszczenia, usuwania warstwy nalotu i osadu, itp..

Kilka przykładów przed i po zastosowaniu szczotki Flex-Hone